FABRİKALARIN GÜNDEMİ MODERNİZASYON ST ZİRVELERİNDE ELE ALINDI
1. Tesislerde Modernizasyon ve Verimlilik Zirvesi ve Sergisi 29 Eylül ve 1 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul WOW Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte 33 katılımcı firma, 1.664 ziyaretçi ile buluştu. Modernizasyon ve verimlilik konusunda uygulanan teknolojiler son kullanıcıların bilgilerine sunuldu. Zirvede; yaşlanmış tesislerin yönetimi, daha güvenli üretebilir hale getirilmesi, akıllı fabrikalar için son dönem teknolojiler, akıllı enstrüman çözümleri, enerji verimliliği ve modernizasyon uygulama örnekleri ele alındı.

72 ADET SUNUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üç gün süren etkinlikte 33 firma, 72 adet sektörel sunum gerçekleştirdi. Sunumlarda, Endüstri 4.0, yaşlanmış tesislerin daha güvenli ve üretken hale getirilmesi, akıllı enstrüman uygulamaları ve son dönem verimlilik uygulamaları ziyaretçilerle paylaşıldı. Sunumların bir kısmı konu ve içerik anlamında başarılı bulunurken, 'uygulamaların çok daha fazla' olmasının gerekliliği vurgulandı.

 

TÜRKİYE’NİN 21 İLİNDEN İMALATÇILAR GELDİ

Tesislerde Modernizasyon ve Verimlilik Zirvesi ve Sergisi’ne 21 farklı ilden ziyaretçiler geldi. İstanbul’un ilk sırayı aldığı tabloda sırasıyla; Bursa, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Ankara, İzmir, Denizli, Eskişehir, Konya, Kütahya, Manisa, Kayseri, Çorum, Bilecik, Niğde, Antalya, Balıkesir, Adana, Çankırı, Adana ve Samsun illeri yer aldı.

 

ZİYARETÇİLERİN BÖLGESEL DAĞILIMI:

 

 


MODERNİZASYON HER SEKTÖRÜN GÜNDEMİNDE


1. Tesislerde Modernizasyon ve Verimlilik Zirvesi ve Sergisi’ne hemen her sektörden imalatçılar geldi. En yüksek katılım; otomotiv ve yan sanayi, demir-çelik, çimento, maden, kimya/boya, cam ve seramik gibi ağır sanayi sektörlerinden oldu. Gıda sektöründen yüzde 11, enerji sektöründen ise 10’luk bir ziyaretçi dağılımı gerçekleşti.

ZİYARETÇİLERİN SEKTÖRLERE GÖRE DAĞILIMI:

 

 

 

ZİYARETÇİLERİN ÇOĞU FABRİKA VE ÜRETİM MÜDÜRÜ


1. Tesislerde Modernizasyon ve Verimlilik Zirvesi ve Sergisi’ne gelen ziyaretçilerden çok büyük bir kısmı; fabrika müdürü, üretim müdürü, otomasyon bakım şefi, proses mühendisi gibi üretimden sorumlu kişiler oldu. Bunun yanı sıra yatırım ve satın alma süreçleri için faaliyet gösteren genel yönetimden sorumlu kişiler de zirveyi ziyaret etti.

GÖREV TANIMINA GÖRE ZİYARETÇİ DAĞILIMI:

Diğer ST Zirveleri:

- Robot Yatırımları

- Fabrikalarda Modernizasyon

- Fabrikalarda Enerji Verimliliği

- Endüstri 4.0

- Endüstriyel Yazılım

- Depolama Çözümleri

- Güç Aktarım

- Yapay Görme

- Maden ve Çimento Çözümleri

 

Organizasyon şirketi ST Alternatif Fuarcılık hakkında ayrıntılı bilgi için: www.stalternatif.com

 


Proses Otomasyonu Sektörü İkinci Kez Bir Araya Geldi, Fabrikalarda Bakım ve Proses Güvenliği Konuları Ele Alındı

 

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Proses Mühendisliği Çözümleri ile Fabrikalarda Modernizasyon Zirvesi ve Sergisi” 4-6 Ekim tarihleri arasında İstanbul WOW Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Etkinlikte toplam 1.708 ziyaretçi, tamamı alanında uzman 38 markanın eş zamanlı sunumlarını izledi.

 

Proses Otomasyonu, Proses Yönetimi, Proses Güvenliği ve Proses Bakımı olmak üzere 4 ana başlıkta düzenlenen Proses Mühendisliği Çözümleri ile Fabrikalarda Modernizasyon Zirvesi ve Sergisi’nde ziyaretçiler; trend teknolojiler ve yönetmelikler için gerçekleştirilen yatırımları; son kullanıcı ve yatırımcılardan, ilk ağızdan duyma fırsatı elde etti. Aynı zamanda yaşlanmış tesislerin ömürleri süresince daha güvenli hale getirilmesi, bakım maliyetlerinin azaltılması, nesnelerin interneti için ekipmanlarda akıllı dönüşümler ile birim kaynaktan maksimum verim gibi konularda sanayi tesisleri için yeni yatırım hedefleri oluşturuldu.

 

 

TÜRKİYE’NİN 29 İLİNDEN İMALATÇILAR GELDİ 

 

Proses Mühendisliği Çözümleri ile Fabrikalarda Modernizasyon Zirvesi ve Sergisi, Türkiye’nin farklı bölgelerinden sanayicileri bir araya getirdi. Türkiye’nin 29 ilinden 1.708 kişi zirveyi ziyaret etti. Ziyaretçilerin oransal dağılımında Marmara Bölgesi ilk sırada yer aldı. Marmara Bölgesi’ni, Ege ve İç Anadolu Bölgesi takip etti. 

 

 

Ziyaretçilerin Bölgelere Göre Dağılımı

 

GELEN ZİYARETÇİ PROFİLİ

 

Standart fuar konseptinden farklı yapısı ile katılımcı firmalar ile doğru ziyaretçileri buluşturmayı hedefleyen zirveye sektör dışı ziyaretçi profili minimumda tutuldu. Fabrikaların üretim süreçlerinden sorumlu kişilerin bulunduğu organizasyonda ziyaretçilerin yüzde 45’i Üretim Müdürü idi. Genel Müdür/müdür yardımcıları ve proje sorumluları çoğunlukta olan kitleyi oluşturdu.

 

 

 

 

 

49 ADET SEKTÖREL SUNUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ 

 

Üç gün süren etkinlikte yabancı ve Türk markalardan oluşan 38 firma, 49 adet sektörel sunum gerçekleştirdi. Katılımcı firmalar tarafından gerçekleştirilen sektörel sunumlarda; proses güvenliği ve bakımı, Endüstri 4.0, yaşlanmış tesislerin daha güvenli ve üretken hale getirilmesi, akıllı enstrüman uygulamaları ve son dönem verimlilik uygulamaları ziyaretçilerle paylaşıldı. 

KATILIMCI VE ZİYERETÇİ YORUMLARI

 

Organizasyona katılan firmalar ağırlıklı olarak şu üç konuyu ön plana çıkardılar:

 

1- Gelen ziyaretçiler kesinlikle çok doğru bir kitle, ancak sayıları artırılmalı.
2- Zirve bu yıl ikinci kez düzenlendi ve gelişiyor. Önümüzdeki yıllarda proses otomasyonu sektörü için iyi noktalara geleceği öngörülüyor.
3- Eş zamanlı sunumlar kesinlikle kaldırılmalı, ziyaretçilerin ilgisi dağıtılmamalı.  


Ziyaretçilerin ağırlıklı olarak görüşleri de şu şekilde oluştu:

 

1- Sunum konuları ağırlıklı olarak ürün tanıtımlarından oluşuyordu, yeterince ilgi çekici değildi. 

2- Eş zamanlı sunum sayısı çok olduğu için stand alanlarına yeterince zaman ayıramadık.

3- Zirve daha büyük bir alanda olmalı, katılımcı firma sayısı artırılmalı. 

 

Organizasyon şirketi ST Alternatif Fuarcılık hakkında ayrıntılı bilgi için: www.stalternatif.com

 

 

Robot Yatırımları Zirvesi’ne gelen ziyaretçilerin profili aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir:

 

Ziyaretçilerin Sektörlere Göre Dağılımı: 

 - Ambalaj Sanayi (%2,0)
  - Bağlantı Elemanları (%2,5)
  - Beyaz Eşya Ve Yan Sanayi (%8,1)
  - Boya Sanayi(%1,1)
  - Cam Sanayi (%1,9)
  - Çimento Sanayi (%1,1)
  - Demir Çelik (%2,5)
  - Demiryolu (%0,4)
  - Diğer (%2,6)
  - Döküm (%1,1)
  - Elektrik-Elektronik (%5,4)
  - Enerji (%1,8)
  - Gıda (%11,9)
  - Hızlı Tüketim (%4,0)
  - İklimlendirme (%1,8)
  - İlaç Sanayi (%2,8)
  - İnşaat Malzemeleri (%3,7)
  - Kimya (%0,4)
  - Kuyum (%0,1)
  - Lojistik (%1,8)
  - Maden (%0,9)
  - Makina İmalat Ve Aksamları (%11,3)
  - Medikal (%1,6)
  - Metal Sanayi (%3,5)
  - Mobilya (%1,9)
  - Orman Ve Orman Ürünleri (%1,0)
  - Otomotiv Ve Yan Sanayi (%15,5)
  - Plastik Sanayi (%2,5)
  - Seramik Sanayi (%0,4)
  - Tarım Hayvancılık (%0,1)
  - Tekstil (%3,2)
  - Tesis İmalatı (%1,1)


2. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’ne her sektörden imalatçılar geldi. Makina ve aksam imalatçıları, otomotiv ve yan sanayi, beyaz eşya ve yan sanayi ilk üç sırada yer alırken, elektrik-elektronik, hızlı tüketim sektörleri ilk beşe girdi. İnşaat malzemeleri sektöründe üretim yapan firmaların robotlu üretime olan ilgileri de hızla artmaya devam ediyor.

 

Görev Tanımına Göre Ziyaretçi Dağılımı:

  - Üretim Müdürü(%28,9) 
  - Genel Müdür/ Yard. (%11,7)
  - Fabrika Müdürü (%7,6)
  - Kurumsal İletişim (%6,7)
  - Proje (%5,8)
  - Proses Mühendisi (5,7)
  - Ar-Ge (%5,2)
  - Firma Sahibi (%5,1)
  - Elektrik Mühendisi (%4,1)
  - Teknik/IT (%4,0)
  - Otomasyon Bakım Şefi (%3,9)
  - Kalite Müdürü (%3,4)
  - Satın alma(%3,2)
  - Finans(%1,4)
  - İş Geliştirme(%1,4)
  - Lojistik(%0,7) 

 

2. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’ne gelen ziyaretçilerden büyük bir kısmı üretim süreçlerinden sorumlu kişiler. Bunların yanı sıra genel müdür ve yardımcıları da zirveye en çok ilgili gösteren kişiler arasında. Bakım şeflerinden satın almaya, kalite müdürlerinden finansa kadar, bir fabrikada yatırım ve satın alma süreçlerinde görev alan her departmandan kişiler zirveyi takip etti.

  

Ziyaretçilerin Bölgesel Dağılımı:

 

2. Robot Yatırımları Zirvesi ve Sergisi’ne 40 farklı ilden ziyaretçiler geldi. İstanbul’un ilk sırayı aldığı tabloda sırasıyla; Bursa, Kocaeli, Sakarya, İzmir, Tekirdağ, Ankara, Eskişehir, Konya, Denizli, Hatay, Manisa, Karabük, Kütahya, Kayseri, Afyonkarahisar, Muğla, Niğde, Kırklareli, Zonguldak, Şanlıurfa, Balıkesir, Mersin, Çorum, Bilecik, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Çankırı, Samsun, Adana, Trabzon, Hakkari, Elazığ, Amasya, Sivas, Bitlis, Antalya, Gaziantep ve Yozgat illeri yer aldı.

 

 

Katılmak istediğiniz etkinliğin logosuna tıklayarak ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz.

  

Ziyaret Saatleri

 

18-19-20 Eylül 2018 Salı-Çarşamba-Perşembe

 

 

Açılış Saati        : 10.00
Kapanış Saati    : 18.30

 

Otopark

WOW Kongre Merkezi’nin 1500 araç kapasiteli otoparkı bulunmaktadır. Otopark ücreti ziyaretçiler için indirimli 20 TL’dir. Bu alan dolduğunda görevliler açık otoparka yönlendirme yapmaktadır.


Yemek Seçenekleri

Fuaye alanlarında öğle saatlerinde ziyaretçilerimize özel menü seçeneklerinden yararlanabileceğiniz gibi, otel içinde farklı restaurantlar da bulunmaktadır. Ayrıca 80 m mesafede 3 adet farklı restaurant seçeneğiyle doğa ile baş başa yemek keyfinden de yararlanabilirsiniz.

Konaklama
Zirvenin gerçekleştiği alan içinde WOW Hotel’in 4 yıldız ve 5 yıldızlı iki oteli bulunmaktadır. Zirve ziyaretçileri için özel fiyat uygulamaktadır. Ayrıca araçla gidilebilecek 4 km mesafede onlarca farklı konaklama seçenekleri de bulunmaktadır.

Atatürk Havalimanı Ücretsiz Servis

 

Atatürk Havalimanı WOW Kongre Merkezi’ne yürüme mesafesindedir. Ancak bizimle iletişim halinde olursanız 30 dakika ara ile ücretsiz servisimizden yararlanabilirsiniz.
Servis tel:  0554 117 38 68 / Osman Potur